Spotkanie z górnikiem


9 grudnia 2015 r.

         „Piękna nasza Polska cała – piękna, żyzna i niemała….” – aż się chce zanucić kiedy przy okazji Barbórki mamy możliwość poznania innego regionu kraju – Śląska.

Dzięki uprzejmości mamy uczniów naszej szkoły pani Pauliny Kamody, a jednocześnie córki górnika, mogliśmy przyjrzeć się bliżej i uczcić ten dzień, związany ze św. Barbarą – patronką trudnej i niebezpiecznej pracy.

Już wiemy, jak stara jest tradycja górniczego święta i jak ważną rolę pełni każdy element munduru galowego, w którym tak dumnie występują pracownicy kopalni, przy okazji różnych uroczystości.

Ten czarny jak węgiel strój, rozjaśniają różne emblematy, ozdoby i pióra o funkcji symbolicznej oraz informacyjnej, co pokazano na przykładzie prawdziwego munduru emerytowanego górnika.

Uczniowie naszej szkoły z wielką uwagą i zaciekawieniem poznawali tajemnice, związane z wydobywaniem bogactw ziemi śląskiej. Były konkursy, prezentacje i bajka „Bolek i Lolek wśród górników”. W miłej atmosferze i w bardzo atrakcyjnej formie uczniowie klas 0-III mogli poznać tradycje Śląska.