Tydzień Tolerancji

„Cóż to za smutna epoka, w której łatwiej rozbić atom, niż zniweczyć uprzedzenie.”

Albert Einstein

 

                Tolerancja oraz otwartość na wszelkiego rodzaju inność występuje w polskim społeczeństwie najczęściej w formie deklaratywnej. Nawet pobieżna obserwacja życia społecznego pozwala dostrzec, jak bardzo jesteśmy przesiąknięci niechęcią do wszelkich grup społecznych odstających od tak zwanej średniej, czyli do mniejszości etnicznych, narodowych, a także do imigrantów, niepełnosprawnych, osób o niskim statusie ekonomicznym, bezdomnych…

                16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji, stąd pomysł, by propagować tę szczytną ideę wśród naszych uczniów.   W dniach  16 – 21 listopada świętowaliśmy w szkole Dni Tolerancji.

Najpierw definiowaliśmy, czym jest tolerancja, jak ją rozumiemy. Na szkolnym korytarzu pojawiła się   „ gadająca tablica” , na której uczniowie umieszczali swoje opinie na ten temat.

Zarówno w klasach szkoły podstawowej, jak i gimnazjum nauczyciele rozmawiali ze swoimi podopiecznymi o tolerancji, poszanowaniu drugiego człowieka, pomocy potrzebującym. Zwieńczeniem tych niezwykle ważnych lekcji wychowawczych były „ Łańcuchy Dobrych Słów” przygotowane przez uczniów, które zdobiły korytarze naszej szkoły.

W całym budynku pojawiły się kolorowe kartki z hasłem: „ Weź ze sobą dobre słowo”. „ Zrywając” jedno z nich, można było sprawić przyjemność drugiej osobie. Okazało się, iż czasami prozaiczny gest jest w stanie wywołać uśmiech na twarzy innego człowieka.

Na przerwach słuchaliśmy piosenek o tolerancji, wpływały dobrze na nasze emocje i umilały czas.

Każda okazja jest dobra do tego, żeby być życzliwym, szanującym i otwartym na innych. Wiemy, jak ważne są to wartości i jak bardzo budują one pozytywną atmosferę.   Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka, a życzliwość niech płynie prosto z naszych serc każdego dnia.

Dzięki nauczycielom, wolontariuszkom Erasmus i wielu uczniom, nasza świadomość na temat tolerancji jest większa.

To był ciekawy i kolorowy tydzień.